Inspektorzy odwiedzają polskie domy: kary za nieprzestrzeganie przepisów [21.08.2023]

Opłata abonamentowa RTV to zobowiązanie każdej osoby posiadającej radio czy telewizor. Pomimo tego, wielu Polaków decyduje się na omijanie tej opłaty, co skutkuje stałym monitoringiem przez kontrolerów Poczty Polskiej.

Fot. Kraków w Pigułce

Co warto wiedzieć o kontrolerach?

Choć często mylnie uważa się ich za listonoszy, kontrolerzy odpowiedzialni za monitorowanie opłat abonamentowych RTV to wyspecjalizowani pracownicy Poczty Polskiej. Warto mieć świadomość, że prawo zezwala kontrolerowi na przeprowadzenie kontroli, jednak jego obowiązkiem jest wcześniejsze wyjaśnienie celu wizyty. Jeśli tego nie uczyni, kontrola staje się nieważna.

Jeśli zdecydujemy się wpuszczenie kontrolera do naszego domu czy mieszkania, musimy być przygotowani na to, że będzie miał pełne prawo do sprawdzenia każdego pomieszczenia pod kątem obecności odbiornika. Dodatkowo, jeżeli zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu tożsamości, nie możemy odmówić.

Jak wysokie są kary?

Kary za brak opłacania abonamentu RTV są dotkliwe. Jeżeli zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, kara może wynieść nawet 30 razy wartość miesięcznej stawki abonamentowej. Przykładowo, jeżeli mamy zaległości w opłatach za radio, zapłacimy aż 261 zł, natomiast za odbiornik radiowo-telewizyjny kara wynosi 819 zł.

Firmy w centrum uwagi kontrolerów

Choć wielu mogłoby się wydawać, że to przede wszystkim gospodarstwa domowe są na celowniku kontrolerów, to właśnie firmy są najbardziej narażone na inspekcje. Odbiorniki w siedzibach firm wymagają oddzielnych opłat, dlatego stanowią one priorytet w działaniach kontrolnych Poczty Polskiej. Warto zaznaczyć, że wysokość kary nie zależy od tego, czy jesteśmy firmą czy osobą prywatną.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]