Nie daj się nabrać – ta aplikacja przechwytuje Twoje prywatne rozmowy! [21.08.2023]

Używając komunikatorów takich jak WhatsApp, Signal i Telegram, wielu z nas udostępnia ważne pliki i dane, wierząc, że ich szyfrowane połączenie zapewni pełne bezpieczeństwo. Niestety, jedna z aplikacji zagraża tej prywatności. Jeśli posiadasz ją na swoim urządzeniu, niezwłocznie ją odinstaluj!

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Specjaliści z CYFIRMA odkryli aplikację pod nazwą Safe Chat (nie mylić z autentyczną aplikacją SafeChat, napisaną jako jedno słowo). Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak standardowy komunikator, prowadząc użytkownika przez proces rejestracji. Problem pojawia się, gdy aplikacja prosi o pewne uprawnienia.

Uprawnienia, które wymaga Safe Chat, na pierwszy rzut oka nie wydają się inwazyjne, co sprawia, że użytkownik często je przyznaje bez zastanowienia. Wśród nich są takie, które umożliwiają kradzież danych z popularnych komunikatorów, w tym z WhatsApp, Telegrama czy Signala.

Złodzieje cyfrowi następnie przekazują przechwycone dane do swojego zdalnego serwera. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej – im mniej informacji udostępniamy online, tym jesteśmy bezpieczniejsi.

Dlaczego cyberprzestępcy chcieliby naszych danych z komunikatorów?

Istnieje wiele sposobów, w jakie hakerzy mogą wykorzystać informacje zebrane z komunikatorów:

  1. Wyłudzenie środków: Przestępcy mogą podszyć się pod kogoś z Twojej rodziny lub znajomych, twierdząc, że potrzebują finansowej pomocy. Mogą też kierować Cię na fałszywe strony w celu wyłudzenia danych do logowania lub karty kredytowej.
  2. Cyberprzemoc: W razie dostępu do Twoich prywatnych zdjęć lub wiadomości, mogą je wykorzystać do szantażowania Ciebie.
  3. Oszustwa wielokierunkowe: Dane z komunikatorów mogą posłużyć do manipulowania Tobą w innych miejscach, takich jak media społecznościowe czy e-maile.
  4. Oszustwa tożsamościowe: Dostęp do Twoich danych osobistych umożliwia przestępcom działania na Twoje nazwisko, np. w banku.
  5. Phishing: Mogą wysyłać wiadomości, które wydają się pochodzić od znanych Ci instytucji, próbując wyłudzić Twoje dane logowania.
  6. Malware: Przejęte konto w komunikatorze może być wykorzystane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania wśród Twoich kontaktów.

Bądź zawsze czujny i dbaj o swoją cyfrową prywatność!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]