Takiego banknotu nie przyjmuj. Może być kradziony [21.08.2023]

We wrześniu zostanie wprowadzony nowy system ochrony pieniędzy w bankomatach przed kradzieżą. Tę zmianę dostrzegają eksperci, banki oraz operatorzy bankomatów. Klienci powinni być czujni, gdyż otrzymanie zabarwionego banknotu wymaga jego natychmiastowej wymiany.

Fot. Kraków w Pigułce

Od 23 września zaczynają obowiązywać regulacje MSWiA, zgodnie z którymi 40% wszystkich bankomatów w Polsce musi być wyposażonych w system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System). System ten reaguje na próby kradzieży, barwiąc banknoty trwałą farbą, co uniemożliwia ich dalsze użycie.

Wprowadzenie tego systemu stanowi wyzwanie zarówno dla całej branży, jak i dla banków. Po pierwsze, koszt implementacji IBNS jest znaczny, a przy dużej liczbie bankomatów sumy te sięgają setek milionów złotych. Po drugie, mniej rentowne bankomaty prawdopodobnie zostaną zamknięte. Po trzecie, problem pojawia się przy certyfikacji systemu. Jak informuje portal Business Insider, wielu operatorów napotyka na trudności z jej uzyskaniem, gdyż Polskie Centrum Akredytacji nie przyznało akredytacji żadnej firmie w kraju. Wreszcie, wielu operatorów nie widzi sensu wprowadzania nowego systemu, argumentując, że obecne rozwiązania są skuteczne, a próby włamań są rzadkie.

Takiego banknotu nie przyjmuj

Jednak to klienci mogą odczuć największe konsekwencje. Może się zdarzyć, że system nie zadziała poprawnie i wyda banknoty pokryte farbą. Takie banknoty nie będą akceptowane w Polsce, ale będzie można je wymienić w NBP. Wymiana niewielkiej kwoty nie będzie problemem. Jednak sytuacja skomplikuje się, gdy bankomat wypłaci nam kilka tysięcy złotych pokrytych farbą.

Jeżeli otrzymamy taki banknot z bankomatu, powinniśmy w pierwszej kolejności poinformować bank. Może to oznaczać, że albo zdarzył się błąd albo, że ktoś wcześniej próbował dostać się do bankomatu. Jeżeli natomiast dostajemy go od kogoś odmówmy przyjęcia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]