Nadchodzą kontrole Straży Miejskiej: Czy należy spodziewać się kar? [22.08.2023]

Straż Miejska otrzyma nowe kompetencje oraz dodatkowe zadania do realizacji. Jak podaje portalsamorządowy.pl, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad nowymi regulacjami, które upoważnią strażników do kontrolowania mieszkań i domów w kontekście pewnych obowiązków. Czy musimy spodziewać się grzywien?

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Chodzi tutaj o konieczność złożenia deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Prawo to zaczęło obowiązywać od stycznia 2021 roku i wymaga od właścicieli czy zarządców nieruchomości dostarczenia informacji na temat używanego przez nich źródła ciepła.

Za niezłożenie deklaracji grozi kara grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych. Niestety, tylko nieliczne osoby poniosły takie konsekwencje, ze względu na niewiele przeprowadzonych kontroli. Wkrótce jednak to ma się zmienić, gdyż strażnicy miejscy i gminni upewnią się, czy obywatele spełnili swoje zobowiązania, przeprowadzając odpowiednie kontrole.

Nie mają się czym martwić osoby, które złożyły wymaganą deklarację oraz ci, którzy nie są objęci tym obowiązkiem. Jeśli korzystacie z ciepła z sieci, nie jesteście zobowiązani do składania deklaracji. Natomiast jeżeli posiadacie w domu niezależne źródło ogrzewania, takie jak piec węglowy, gazowy czy pompa ciepła, konieczność złożenia deklaracji do CEEB jest obowiązkowa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]