Nowa ustawa zrewolucjonizuje połączenia z Twojego smartfona

Niebawem Twoje połączenia i korzystanie z smartfona będą objęte nowymi przepisami. Rząd chce chronić Polaków przed oszustami.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Niebezpieczne praktyki, takie jak spoofing (podrobienie numeru) i smishing (oszukańcze SMS-y), stają się narastającym problemem wśród użytkowników komórek i innych urządzeń komunikacyjnych. Takie działania mogą prowadzić do katastrofalnych skutków – od kradzieży tożsamości po finansowe straty. W odpowiedzi na to, władze Polski postanowiły podjąć działania.

Ewidencja i nadzór CSIRT NASK

Centralnym punktem nowych rozwiązań jest udzielenie CSIRT NASK (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) władzy do śledzenia oszustw związanych z tymi praktykami. Ta instytucja będzie prowadziła bazę numerów dzwoniących, co ułatwi identyfikację i ściganie oszustów. W skrócie, jeśli ktoś będzie próbował Cię oszukać poprzez fałszywy numer, mechanizm reakcji będzie szybszy i skuteczniejszy.

Więcej zadań dla dostawców usług

Kolejnym krokiem jest zobowiązanie dostawców usług do implementacji systemów, które automatycznie wykryją i zablokują podejrzane wiadomości lub połączenia. To olbrzymi krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa użytkowników. A jeśli nadawca nie zgadza się z decyzją o blokadzie, może odwołać się do UKE.

Oczy Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na operatorach

Aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z planem, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie nadzorować proces wdrożenia nowych przepisów. Jego rola polegać będzie na kontrolowaniu działań dostawców usług oraz CSIRT NASK, dbając o bezpieczeństwo konsumentów.

Chociaż nowa regulacja zacznie obowiązywać po 30 dniach od jej ogłoszenia, oczekuje się, że pełne wdrożenie będzie procesem stopniowym, rozciągniętym nawet na rok. Jedno jest pewne – dostosowanie się do nowych standardów to tylko kwestia czasu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]