Ogromne opłaty za usługi bankowe. Podwyżki w większości polskich banków [22.08.2023]

Banki zaskoczyły klientów nowymi opłatami. Konta, które wcześniej były bezpłatne, teraz pociągają za sobą miesięczne koszty. Znając dokładnie nowe zasady, można unikać pewnych opłat, na przykład poprzez korzystanie z BLIK-a, płatności kartą czy regularne wpłaty na rachunek.

Fot. Kraków w Pigułce

PKO BP

Bank PKO BP zaktualizował swoje opłaty, wprowadzając m.in. 10 zł za korzystanie z obcych bankomatów. Wypłata z bankomatów PKO BP nadal jest darmowa. Wprowadzono również opłatę 12 zł za wpłatę i wypłatę na konto w oddziale banku. Pierwsza tego transakcja w miesiącu jest darmowa. Konto „PKO Konto za Zero”, w teorii nie generuje opłat, ale niekorzystanie regularnie z karty lub BLIK może skutkować kosztem w wysokości 10 zł. Warto także zwrócić uwagę na zwiększone opłaty za autoryzację przelewów czy transakcje gotówkowe.

BOŚ Bank

BOŚ Bank zdecydował się na podwyższenie opłat za prowadzenie konta do 9 zł. Możliwe jest uniknięcie opłaty poprzez regularne wpłaty na konto co najmniej 1500 zł miesięcznie. Opłata za kartę z wizerunkiem wzrosła do 15 zł, a za przelewy w oddziałach banku do 8 zł.

BNP Paribas

Bank BNP Paribas także wprowadził wyższe opłaty. Większe koszty dotyczą teraz kart debetowych oraz wypłat z bankomatów, zwłaszcza w sieci Euronet oraz za granicą. Opłata za obsługę gotówkową w oddziałach banku teraz to 12 zł.

Credit Agricole

Bank Credit Agricole zapowiedział rewizję swojego cennika. Opłata za „Konto dla Ciebie” to teraz 20 zł, chyba że klient spełni określone warunki: wpłynie na nie 1,5 tys. zł lub zostanie dokonanych 5 transakcji kartą lub BLIK-iem. Podniesiono również opłaty za korzystanie z bankomatów spoza sieci oraz dla pewnych rachunków, które obecnie nie są oferowane.

Podwyższenie opłat spowodowane obecną sytuacją

Banki zwiększają opłaty z powodu różnych czynników, takich jak ich strategie biznesowe, zmiany w przepisach oraz konieczność dostosowania się do nowych warunków rynkowych.

Zarówno eksperci, jak i przedstawiciele banków podkreślają, że trudniejsza sytuacja w sektorze bankowym jest spowodowana aktualnymi okolicznościami. Wśród tych okoliczności wymienia się przerwy w spłatach kredytów (wakacje kredytowe), sprawy związane z kredytami we frankach oraz konieczność unowocześnienia infrastruktury IT.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]