Rząd zadecydował w sprawie 14. emerytur! Kiedy zostaną wypłacone i jaka będzie kwota?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia dotyczące terminów wypłacania oraz wysokości kwoty 14. emerytury

Fot. Kraków w Pigułce

W niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński ogłosił, że kwota 14. emerytury, wypłacanej w tym roku, wyniesie 2200 złotych netto. Zrodziło to wiele pytań, m.in. o kwotę brutto świadczenia oraz czy będzie ono zwolnione z PIT. W poniedziałek natomiast Ministerstwo Finansów podało więcej szczegółów, a w dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat „czternastki”.

Z informacji Ministerstwa wynika, że świadczenia wypłacone zostaną we wrześniu, a jeżeli chodzi o kwotę to wyniesie ona 2650 złotych brutto. Dodano również, że w tym roku nie były prowadzone prace nad nad zwolnieniem 14. emerytury z podatku dochodowego. Nie wszyscy emeryci jednak otrzymają „czternastkę”. Przysługuje ona bowiem, w pełnej wysokości emerytom, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. W sytuacji gdy świadczenie przewyższa tę wartość, będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę, czyli czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Źródło: Business Insider

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]