Ważny komunikat dla klientów dwóch banków: BOŚ i Credit Agricole [22.08.2023]

Centrum Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Cybernetycznego KNF (CSIRT KNF) wystosowało oficjalne ostrzeżenie dla klientów BOŠ Bank oraz Credit Agricole Bank Polska w związku z pojawiającymi się fałszywymi stronami bankowości elektronicznej. Te podejrzane strony są starannie zaprojektowane tak, aby wyglądać jak autentyczne witryny bankowe, ale mają jeden główny cel: wyłudzenie od użytkowników ich loginów oraz haseł dostępu.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak działa oszustwo?

Cyberprzestępcy stworzyli strony, które na pierwszy rzut oka wyglądają dokładnie jak oryginalne witryny tych banków. Użytkownik, próbując zalogować się na swoje konto, wpisuje swoje dane dostępu, które są następnie przechwytywane przez oszustów. Mając te dane, przestępcy mogą uzyskać dostęp do konta ofiary, przeprowadzić nieautoryzowane transakcje finansowe czy też dokonać innych działań, które naruszą bezpieczeństwo finansowe ofiary.

Jak się przed tym broniać?

Zwracajcie uwagę na kilka kluczowych kwestii podczas korzystania z bankowości elektronicznej:

  1. Sprawdzajcie adres strony – zawsze upewnijcie się, że jesteście na prawidłowym adresie strony Waszego banku. Adresy fałszywych stron mogą się różnić od oryginalnych tylko jednym literą lub znakiem.
  2. Uważajcie na wiadomości e-mail – oszuści często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które zachęcają do kliknięcia w link prowadzący do ich fałszywej strony. Zanim klikniecie w jakikolwiek link w e-mailu, sprawdźcie jego autentyczność.
  3. Aktualizujcie oprogramowanie – regularnie aktualizujcie przeglądarkę internetową oraz oprogramowanie zabezpieczające, takie jak antywirusy. Nowoczesne oprogramowanie często posiada mechanizmy wykrywania podejrzanych stron.
  4. Dwuetapowe uwierzytelnianie – jeśli Wasz bank oferuje dwuetapowe uwierzytelnianie, koniecznie z niego korzystajcie. Jest to dodatkowy poziom zabezpieczenia, który może uchronić Was przed utratą dostępu do konta.

Bądźcie ostrożni i zawsze pamiętajcie o weryfikowaniu adresu strony Waszego banku. W dzisiejszych czasach, kiedy cyberprzestępczość staje się coraz bardziej zaawansowana, kluczem do bezpieczeństwa jest nasza czujność i wiedza na temat potencjalnych zagrożeń.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]