Bank podnosi kolejne opłaty! Zapłacimy nawet 5 zł za BLIK!

Po podwyżkach w m.in. PKO, Credit Agricole, BNP Paribas i BOŚ Banku, przyszedł czas na kolejny bank.

Tym razem podwyżki od 29 sierpnia wprowadzi ING Bank i w większości dotyczą one kart i płatnościami nimi.

Największą zmianą będzie brak bezpłatnych wypłat z bankomatów obcych sieci kartami Visa zbliżeniowa. Wcześniej było to możliwe dla kont Direct oraz Mobi. Teraz znika taka możliwość i za tę usługę zapłacimy 10 zł za kartę Visa zbliżeniowa oraz 5 zł za BLIK (od drugiej transakcji).

Wciąż nie zapłacimy za pierwszą wypłatę BLIK, a także wypłaty z bankomatów ING i Planetcash w ramach usługi Cashback.

Sama karta Visa zbliżeniowa również jest płatna 10 zł, ale opłaty tej da się uniknąć płacąc nią 300 zł dla kont Komfort, Direct i Mobi (powyżej 26 lat) lub 200 zł dla konta Direct (18-26 lat).

PKO BP

PKO BP wprowadził nowy cennik, m.in. naliczając 10 zł za wypłaty z niektórych bankomatów. Wypłata z bankomatów PKO BP nadal jest darmowa. Choć wiele kont przekształcono w „PKO Konto za Zero”, które teoretycznie jest wolne od opłat, w przypadku braku pewnej liczby operacji kartą lub BLIK, opłata za kartę może wynieść 10 zł. Warto też zwrócić uwagę na wyższe koszty autoryzacji przelewów oraz opłaty za operacje gotówkowe. Wprowadzono również opłatę 12 zł za wpłatę i wypłatę na konto w oddziale banku. Pierwsza tego transakcja w miesiącu jest darmowa.

BOŚ Bank

BOŚ Bank podniósł opłatę za prowadzenie konta do 9 zł, choć da się jej uniknąć wpłacając co najmniej 1500 zł miesięcznie. Koszty karty ze zdjęciem wzrosły do 15 zł, a opłaty za przelewy w oddziałach banku do 8 zł.

BNP Paribas

BNP Paribas również zdecydował się na podwyżki. Koszty związane z kartami debetowymi oraz opłaty za wypłaty z bankomatów, zwłaszcza Euronet i za granicą, wzrosły. Koszt obsługi gotówkowej w oddziałach banku teraz wynosi 12 zł.

Credit Agricole

Credit Agricole zapowiedział zmiany w swoim cenniku. Za „Konto dla Ciebie” naliczana jest opłata 20 zł, chyba że spełnione są pewne warunki: wpłynie na nie 1,5 tys. zł lub zostanie dokonanych 5 transakcji kartą lub BLIK-iem. Wzrosły też opłaty za wypłaty z bankomatów innych sieci oraz dla niektórych rachunków, które już nie są oferowane.

Dlaczego banki podwyższają opłaty?

Banki podnoszą opłaty z różnych powodów, które zwykle wynikają z ich działalności biznesowej, zmieniającego się otoczenia regulacyjnego i ekonomicznego oraz potrzeby dostosowania się do nowych realiów rynkowych.

Jak wskazują nie tylko specjaliści, ale również przedstawiciele samych banków, pogorszenie się sytuacji instytucji bankowych wynika głównie z bieżącej sytuacji. Wskazuje się wakacje kredytowe, procesy z frankowiczami i potrzebę modernizacji sieci teleinformatycznej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]