Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Kiedy należy je wymienić?

Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Obecnie kierowcy, którzy dopiero co zdali egzamin, otrzymują dokument, którego ważność wynosi 15 lat. Natomiast osoby, które zrobiły „prawko” wcześniej, również muszą je wymienić na nowe

Fot. Kraków w Pigułce

Rząd planuje, aby nikt już nie był posiadacze, bezterminowego prawa jazdy, co oznacza, że każda osoba która takowe posiada, będzie musiała je wymienić. Jednak ten proces ma rozpocząć się dopiero 19 stycznia 2028 roku i będzie trwał do 18 stycznia 2033 roku. Takie rozłożenie w czasie ma na celu zniwelowanie ryzyka kolejek i zatorów w urzędach. Po 2033 roku wszystkie prawa jazdy w Polsce będą już miały termin ważności, który standardowo ma wynieść 15 lat. Takie okres może być jednak skrócony, np. ze względu na stan zdrowia posiadacza.

Wymiana prawa jazdy nie będzie wiązała się z dodatkowymi egzaminami czy badaniami, a jedynym co trzeba będzie zrobić, to złożyć odpowiedni wniosek. Do formularza trzeba będzie dołączyć:

  • aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm;
  • potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy;
  • kopię obecnego prawa jazdy lub jego oryginał do wglądu;
  • dowód osobisty do wglądu;
  • orzeczenie lekarskie, jeśli jest konieczne;
  • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 Kodeksu Karnego (dostępne w urzędzie).

Koszt złożenia takiego wniosku to 100 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Zaświadczenie lekarskie będą musiały dostarczyć osoby wymieniające prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E (czyli prawo jazdy na duże pojazdy). Natomiast bezterminowe prawo jazdy na kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T w przypadku wymiany nie wymaga przyniesienia orzeczenia lekarskiego. Wyjątkiem są natomiast sytuacje, kiedy kierowca miał terminowe prawo jazdy ze względu na stan zdrowia.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]