Nieprzygotowani na kontrole? Mieszkania bez dokumentów pod lupą inspektorów [23.08.2023]

Od 28 kwietnia obowiązują zaktualizowane przepisy w sprawie świadectwa energetycznego, które w pewnych okolicznościach, jak przy wynajmie, wymagają jego posiadania. Brak takiego dokumentu grozi znaczącymi sankcjami finansowymi.

Fot. Shutterstock

Jeśli planujesz wynajem swojego lokum, musisz posiadać świadectwo energetycznego. Niedotrzymanie tego wymogu może narazić Cię na grzywnę do 5 tysięcy złotych.

Przepisy dotyczące posiadania świadectwa energetycznego dotykają tych, którzy sprzedają, przekazują lub wynajmują nieruchomość. Wymóg ten odnosi się również do budynków wzniesionych przed 2009 rokiem. Jeśli budynek przechodzi modernizację, konieczne jest zdobycie aktualnego świadectwa.

Założeniem tych zmian jest dostarczenie potencjalnym najemcom czy kupującym informacji o przewidywanych kosztach energii oraz podniesienie świadomości energetycznej posiadaczy nieruchomości.

Nie musisz mieć świadectwa energetycznego, jeśli nieruchomość nie jest przeznaczona do wynajmu, sprzedaży lub ma powierzchnię poniżej 70 metrów kwadratowych.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, kontrole dotyczące posiadania świadectwa rozpoczęły się i są realizowane w cyklach od 2 do 5 lat, zależnie od mocy kotła.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]