Prezydent podpisał ustawę w sprawie sprzedaży energetyków. Jaka jest ostateczna decyzja?

Prezydent podpisał ustawę zakładającą całkowity zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetycznych, zawierających w swoim składzie kofeinę i taurynę

Fot. Pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą zakazu sprzedawania tzw. energetyków dzieciom i młodzieży do lat 18. Dotyczy to także automatów, szkół oraz placówek oświaty. Ustawa nakłada również na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jako „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.  Osoba, która złamie zakaz będzie podlegała karze grzywny do 2000 złotych.

Taka sama kara zostanie nałożona na kierownika zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie tego wykroczenia. W tym przypadku sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Przepis ma wejść w życie 1 września tego roku, z wyjątkiem art. 1 (przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny oraz zakaz sprzedaży takich napojów na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty oraz w automatach), który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Źródło: rmf24.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]