Ustawa o montażu liczników. Kiedy usłyszysz pukanie, musisz ich wpuścić [23.08.2023]

Zgodnie z aktualizacjami w ustawie dotyczącej prawa energetycznego, firmy energetyczne muszą teraz wprowadzić nowe liczniki dla swoich odbiorców. W efekcie, zespoły obsługowe będą odwiedzać nasze domy, by zainstalować te zaawansowane urządzenia.

Fot. Shutterstock

Niedawne zmiany w ustawie dotyczącej prawa energetycznego nakładają na dostawców energii obowiązek instalacji nowoczesnych liczników. Dzięki temu możliwe będzie zdalne śledzenie zużycia energii, co zastąpi ręczne odczyty i umożliwi dostarczanie aktualnych informacji na temat zużycia energii, wspierając jednocześnie ochronę przyrody.

Z tego powodu, ekipy techniczne różnych dostawców energii będą wkrótce odwiedzać nasze miejsca zamieszkania. Niezależnie od wyboru dostawcy, jeśli nie mamy jeszcze nowego licznika lub nie został on niedawno wymieniony, technicy dokonają wymiany.

Stoen Operator, działając w imieniu E.ON, rozpoczął już proces wymiany w stolicy. Wiadomości na ten temat można zauważyć w wielu budynkach wielorodzinnych w Warszawie. Wiele osób nie musi być w domu podczas tej wymiany, ponieważ liczniki często umieszczane są na klatkach schodowych.

Tauron gra ważną rolę w tej inicjatywie, sukcesywnie montując ponad milion nowych urządzeń. Dalsze prace rozpoczną się w miejscach takich jak Wrocław czy Wałbrzych.

Energa-Operator zamierza w tym roku zaktualizować liczniki w ponad pół miliona miejsc w Polsce.

PGE Dystrybucja zdecydowała się na zakup inteligentnych mierników energii. W ciągu kolejnych 18 miesięcy, firma PGE planuje otrzymać 700 tysięcy takich urządzeń.

Ważne jest podkreślenie, że klienci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z tą wymianą. Możliwe krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu podczas instalacji, ale zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 60 minut.

Projekt aktualizacji liczników rozpoczął się w 2022 roku i potrwa do 2030 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma za cel wymienić w sumie 17 milionów urządzeń w całej Polsce.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]