Zakaz palenia dla tych osób i surowe przepisy o ograniczeniu palenia dla reszty

Pierwszy kraj wprowadził zakaz sprzedaży papierosów w regularnych sklepach. Pojawiają się pomysły, by wprowadzić recepty na palenie dla osób uzależnionych, a nawet, by zakazać palenia dla nowego pokolenia ustalając, które roczniki mogą jeszcze zakupić tytoń. Nadchodzi koniec palenia papierosów w Europie. Co zrobi Polska? Pierwsze przepisy już zaostrzono.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Holandia wprowadza innowacyjne przepisy, które mają praktycznie zakazać sprzedaży papierosów. Począwszy od 1 lipca 2024 r., papierosy będą dostępne jedynie w wybranych miejscach. Spekuluje się na temat tego czy wprowadzić specjalne pozwolenie dla osób uzależnionych tak, by reszta społeczeństwa nie miała dostępu do papierosów. Pewne sieci sklepowe już wycofały papierosy z oferty przed wprowadzeniem tych regulacji.

Nie tylko Holandia. Europa myśli nad radykalnymi rozwiązaniami

Inne europejskie państwa też rozważają śmiałe działania. Islandia myślała o całkowitym zakazie palenia w 2011 r., ale zdecydowała się na ograniczenie dostępu do miejsc do palenia. Kraj ten ma też najwyższy odsetek obywateli, które nigdy nawet nie próbowały palić. Wynosi on ponad 80 proc.

W Nowej Zelandii rozważany jest zakaz sprzedaży papierosów tym, którzy urodzili się po 2004 r., wraz z innymi restrykcyjnymi działaniami, takimi jak zmniejszenie zawartości nikotyny w produktach tytoniowych czy podwyższenie cen papierosów.

Wśród najbardziej restrykcyjnych przepisów na świecie znajdują się też m.in. Bhutan. Ten mały, azjatycki kraj całkowicie zakazał palenia i produkcji papierosów. Ponieważ był problem z egzekwowaniem przepisu nieco go złagodzono pozwalając na sprowadzanie tytoniu na własny użytek pod bardzo wysokim opodatkowaniem.

Norwegia i Australia za to wprowadziły neutralne opakowania bez zdjęć i napisów, a ceny w tych krajach są bardzo wysokie.

Polska zaostrza przepisy

W Polsce były plany zmierzające w kierunku „państwa wolnego od tytoniu” z celem zmniejszenia liczby palaczy do mniej niż 5 proc. populacji do 2030 r. Jednak te informacje na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego były błędne i pojawiły się tam przez pomyłkę w trakcie migracji danych. Obecnie około 1/4 Polaków pali i chociaż w 2010 r. wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, nie ma innych znaczących restrykcji. Niemniej jednak, są plany na zaostrzenie regulacji, w tym zakaz dodawania mentolu do wszystkich produktów tytoniowych oraz zwiększenie cen przez podniesienie akcyzy.

Były minister zdrowia, Adam Niedzielski, za czasów swojej kadencji przedstawił ambitne plany związane z regulacjami dotyczącymi tytoniu. Chociaż nie jest pewne, kiedy i czy w ogóle jeszcze wejdą one w życie, mają na celu jednolite podejście do produktów tytoniowych, aktualizację unijnych przepisów antytytoniowych oraz wprowadzenie wyższej akcyzy na produkty tytoniowe. Ta ostatnia zmiana ma na celu zniechęcenie konsumentów do zakupu przez wyższe ceny, co jest sprawdzonym sposobem na redukcję konsumpcji papierosów na świecie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]