Inspektorzy w Twoim domu: Zaskakujący zwrot w sprawie kontroli w domach i mieszkaniach [24.08.2023]

Rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie kontroli budynków. Niespodziewane regulacje mogą być zaskoczeniem dla wielu właścicieli nieruchomości. Czy Twój dom sprosta nowym standardom? Nieprzyjęcie kontrolerów może się skończyć surową sankcją.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Nowa fala kontroli budynków w Polsce wywołuje burzę reakcji wśród właścicieli nieruchomości i specjalistów od kominów. Wielu z nich zastanawia się, co przyniesie ten rozszerzony zakres kontroli.

Zakres kontroli poszerzony

Do tej pory kominiarze skupiali się głównie na sprawdzaniu przewodów kominowych. Obecnie ich obowiązki obejmują także inspekcje techniczne budynków. Ponadto, właściciele nieruchomości od niedawna muszą rejestrować swoje źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która gromadzi informacje na temat kondycji technicznej budynków.

Kontrole stały się obowiązkowe

Zgodnie z informacjami z „Dziennik Gazeta Prawna”, unikanie kontroli może skutkować karą pieniężną. Jest to środek mający na celu zmotywowanie właścicieli do dbałości o kondycję swoich nieruchomości.

Przeszkody dla kominiarzy

Chociaż zakres obowiązków kominiarzy został poszerzony, nie wszyscy są przygotowani do dokładnej oceny budynków. Brakuje im zarówno wiedzy, jak i narzędzi, by dokładnie oceniać elementy takie jak grubość stropów czy jakość izolacji ścian. Może to skutkować poleganiem na informacjach od właścicieli, co może prowadzić do niedokładnych ocen.

Odpowiedź Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

GUNB zapowiedział, że nowe regulacje zaczną obowiązywać od 18 września. Właściciele nieruchomości powinni być gotowi na bardziej szczegółowe kontrole ich posiadłości.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]