Klienci Pekao S.A w Polsce pod większym ryzykiem: Ostrzeżenie przed cyberatakami [24.08.2023]

W ostatnim czasie wzrosła liczba prób wyłudzenia danych i pieniędzy od klientów bankowości elektronicznej w Polsce. Jednym z banków, który podniósł alarm w tej sprawie, jest Bank Pekao S.A, który niedawno opublikował oficjalne ostrzeżenie w tej sprawie.

Fot. Kraków w Pigułce

Co mówi ostrzeżenie Banku Pekao?

W oficjalnym komunikacie Pekao S.A podkreślono, że oszuści wykorzystują wizerunek banku do przeprowadzania ataków phishingowych. Jednakże, warto pamiętać, że to tylko jeden z przykładów. Oszuści często udają przedstawicieli różnych instytucji, firm czy innych znanych organizacji, aby budzić zaufanie u potencjalnych ofiar.

Bank podkreśla: „Poniżej ostrzeżenie o tego rodzaju ataku z wykorzystaniem wizerunku Banku Pekao. Jednocześnie zwracamy uwagę, że oszuści mogą wykorzystywać wizerunki dowolnych znanych instytucji lub firm. Prosimy o zachowanie ostrożności podczas korzystania z poczty elektronicznej.”

Jak się chronić?

Phishing, czyli próby wyłudzenia danych osobowych lub finansowych za pomocą fałszywych wiadomości, to jeden z najczęstszych sposobów atakowania klientów banków. Takie wiadomości często przekierowują na strony internetowe, które wyglądają identycznie lub bardzo podobnie do oficjalnych stron banków.

Aby unikać tego rodzaju zagrożeń:

  1. Nie otwieraj linków z nieznanych źródeł lub z wiadomości, które wydają się podejrzane.
  2. Sprawdzaj adresy URL. Fałszywe strony mogą mieć literówki lub niewielkie różnice w adresie.
  3. Nie udostępniaj swoich danych – bank nigdy nie będzie prosił Cię o podanie hasła czy kodu PIN przez e-mail, SMS lub telefon.
  4. Zaktualizuj oprogramowanie na swoim urządzeniu i korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  5. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z bankiem lub odpowiednią instytucją.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo w sieci jest kluczowe, zwłaszcza kiedy chodzi o nasze finanse. Bank Pekao S.A ostrzega i przypomina o konieczności bycia czujnym i odpowiedzialnym podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że oszuści nieustannie szukają sposobów na wyłudzenie naszych danych, dlatego warto być zawsze o krok przed nimi i chronić swoje informacje.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]