Zagraża bezpieczeństwu twojego portfela: nowy wirus w telefonach [24.08.2023]

Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Google alarmuje o narastającej kwestii związanej z trojanem SharkBot, który potrafi nawiązać nieautoryzowany dostęp do funduszy w aplikacjach użytkowników.

Fot. Shutterstock

Raport na temat zagrożeń z sierpnia 2023 r. podkreśla technikę nazywaną „wersjonowaniem” jako źródło poważnych ryzyk. W skrócie polega to na tworzeniu aplikacji, która początkowo przechodzi kontrole bezpieczeństwa w sklepach aplikacji. Jednak po pewnym czasie, twórcy aplikacji wprowadzają aktualizacje z ukrytym złośliwym oprogramowaniem. Problem w tym, że sklepy aplikacji nie mają możliwości monitorowania bezpośrednich pobrań dokonywanych przez aplikacje.

Dzięki tej strategii nieuczciwi deweloperzy mogą wprowadzać różnego rodzaju złośliwe oprogramowania. Szczególnie alarmujący jest trojan SharkBot, początkowo prezentowany jako narzędzie zabezpieczające. Po pewnym czasie, został przekształcony w trojana bankowego, prowadząc do nieautoryzowanego dostępu do środków na kontach.

Specjaliści podkreślają konieczność ostrożności podczas aktualizacji oprogramowania i zalecają korzystanie tylko z aplikacji od renomowanych deweloperów.

Jak ustrzec się przed zagrożeniem SharkBot?

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przed trojanami takimi jak SharkBot, warto zastosować się do kilku wskazówek:

Aktualizuj system i aplikacje: Regularne aktualizacje mogą zawierać poprawki zabezpieczeń. Pobieraj z zaufanych źródeł: Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy App Store. Badaj nowe aplikacje: Bądź ostrożny z aplikacjami od nieznanych twórców. Analiza recenzji i liczby pobrań może dać wiele informacji. Sprawdzaj uprawnienia: Zastanów się, czy aplikacja naprawdę potrzebuje dostępu do określonych funkcji telefonu. Zainstaluj antywirusa: To dodatkowa ochrona przed złośliwym oprogramowaniem. Ostrożność przy aktualizacjach: Jeśli aplikacja jest Ci obca, zastanów się, zanim ją zaktualizujesz. Robienie kopii zapasowych: Dzięki regularnym kopiom danych łatwiej przywrócić telefon do pierwotnego stanu po ataku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]