Lasy Państwowe informują: Kosarze – fascynujące stworzenia naszych lasów!

Lasy Państwowe przybliżają nam dzisiaj jedną z ciekawszych istot zamieszkujących nasze leśne ostępy – kosarza. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać nam pająka, to nic bardziej mylnego!

Autorstwa Fritz Geller-Grimm – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1510855

Spotkamy je niemal wszędzie – w lesie, pod lasem, na ścianach domów, w garażach… Pytanie brzmi: kto z nas nie miał okazji napotkać tego interesującego stawonoga? Niemniej jednak, mimo pewnego podobieństwa, to NIE jest pająk. W rzeczywistości, kosarze są bliższymi krewnymi skorpionów niż pająków. Świadczy o tym ich unikalna budowa ciała, które nie posiada wyraźnego podziału na głowę czy odwłok oraz mają tylko jedną parę oczu. To całkowicie wyklucza ich podobieństwo do jakiejkolwiek formy pająka.

Dalej, Lasy Państwowe podkreślają ciekawostki na temat tych stawonogów. Kosarze to dosyć zręczni łowcy. Wśród nich są specjaliści w polowaniach na ślimaki, ale są też tacy, którzy zjedzą dosłownie wszystko – nie gardzą nawet odchodami czy pokarmem roślinnym.

Jednak to, co czyni kosarze wyjątkowymi, to ich unikalna strategia obronna, znana jako autotomia. W sytuacji zagrożenia, kosarz jest w stanie odrzucić jedną z nóg, skupiając uwagę swojego potencjalnego napastnika na poruszającej się samodzielnie kończynie, podczas gdy on sam ucieka w bezpieczne miejsce. Niestety, ten akt poświęcenia jest nieodwracalny – utraconej nogi kosarz już nie odrasta.

Dzięki Lasy Państwowe za ten edukacyjny wgląd w tajemnicze życie kosarzy! Pamiętajmy, by podziwiać wszystkie stworzenia leśne z odpowiednim szacunkiem i odległością. W końcu, każdy mieszkaniec lasu ma swoją niepowtarzalną rolę w ekosystemie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]