Legionella w Polsce. Czym jest bakteria i jak można się zarazić?

Legionella zbiera śmiertelne żniwo w południowo-wschodniej części kraju. Nie żyje już 7 osób. Warto wiedzieć czym jest legionella, i jakie choroby wywołuje i jak się przed nią chronić.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Czym jest legionella?

Legionella to bakterie Gram-ujemne, które bytują w naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak rzeki czy jeziora. Są również powszechnie spotykane w sztucznych systemach wodnych, takich jak systemy klimatyzacyjne, baseny, wieże chłodnicze czy systemy podgrzewania wody.

Bakterie te wywołują dwie choroby:

  • Legioneloza (choroba legionistów): Ostra postać zapalenia płuc wywołana przez Legionella pneumophila. Objawy to gorączka, dreszcze, kaszel, ból w klatce piersiowej oraz krótkość oddechu. Legionelloza, czyli choroba legionistów, jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Legionella. Po ekspozycji na bakterie, objawy rozwijają się zazwyczaj po 2-10 dniach i obejmują ból głowy, mięśni, gorączkę, dreszcze, kaszel, duszności oraz czasami biegunkę i dezorientację. Choroba może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostanie leczona.
  • Gorączka Pontiac: Łagodniejsza postać choroby, która przypomina grypę i nie prowadzi do zapalenia płuc.

Jak można się zarazić?

Zakażenie legionellą najczęściej ma miejsce poprzez wdychanie drobnych kropli wody (aerozoli) zawierających bakterie, które dostają się do układu oddechowego. Możliwe jest również zakażenie poprzez aspirację wody zanieczyszczonej bakterią. Warto zaznaczyć, że legionella nie jest przenoszona z osoby na osobę.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, kluczowe jest regularne czyszczenie i dezynfekcja systemów wodnych, monitorowanie temperatury wody oraz stosowanie filtrów w systemach klimatyzacyjnych.

Legionella jest bakterią, która może prowadzić do poważnych chorób, takich jak legioneloza. Aby uniknąć ryzyka zakażenia, kluczowe jest stosowanie odpowiednich praktyk w zakresie czyszczenia i dezynfekcji systemów wodnych oraz monitorowanie jakości wody w tych systemach.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]