Planujesz zrobić podstawowe badania? Pamiętaj o tym, inaczej możesz je zafałszować!

Poza cyklicznie robioną morfologią krwi warto również co jakiś czas oddać do badań próbkę moczu. Warto jednak należy pamiętać, jak poprawnie oddać próbkę, gdyż nieintencjonalnie można zafałszować wyniki badań

Fot. Shutterstock

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań nieinwazyjnych, które warto robić cyklicznie. Pozwala ono rozpoznać wiele chorób, w tym metabolicznych, nerek lub dróg moczowych. Trzeba jednak wiedzieć jak poprawnie pobrać próbkę moczu, gdyż niewłaściwa metoda może zafałszować wyniki badań, które w efekcie trzeba będzie powtórzyć.

Najważniejszą zasadą jest pobranie próbki moczu, do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece, rano po przebudzeniu i ze środkowego strumienia. Powinna być ona oddana po nocnym spoczynku, trwającym co najmniej 8 godzin, albo co najmniej 4 godziny po ostatnim oddaniu moczu. Przed pobraniem próbki wskazane jest umycie miejsc intymnych, aby usunąć bakterie z okolic cewki moczowej.

Pojemniczek z próbką należy dokładnie zamknąć, w razie potrzeby wyczyścić i odpowiednio oznakować (imię i nazwisko osoby badanej). Jeżeli nie mamy możliwości oddania próbki zaraz po jej pobraniu, to zabezpieczony woreczkiem pojemnik można trzymać w lodówce do 4 godzin, a w temperaturze pokojowej maksymalnie do 2 godzin.

Na 24 godziny przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz aktywności seksualnej. Dobowej zbiórki moczu nie powinno się również wykonywać się u osób z gorączką, u kobiet w czasie menstruacji lub też bezpośrednio przed i po niej. Natomiast na 2 dni przed badaniem należy nie spożywać napojów alkoholowych.

A jak prawidłowo pobrać próbkę do badań od małych dzieci? Przede wszystkim nie nadaje się do tego próbka zebrana z nocnika lub pieluszki. W tym celu należy kupić specjalny woreczek na mocz przeznaczony dla dzieci. Warto mieć więcej, niż jeden woreczek, ponieważ często pobranie moczu u małego dziecka nie udaje się za pierwszym razem, a woreczki są jednorazowe. Ponadto będzie potrzebny jeden standardowy pojemniczek na mocz. U niemowlaka próbki moczu pobiera się do woreczka, przyklejonego na krocze dziecka. Woreczek przykleja się dziecku na wcześniej umytą i osuszoną okolicę narządów płciowych.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]