Zmiany w sprzedaży papierosów: Czy palenie na receptę to przyszłość? [25.08.2023]

Całkowite zakazy sprzedaży tytoniu zaczynają być wdrażane globalnie. Europa, pod wodzą Unii Europejskiej, również się temu przygląda. Wszystko wskazuje na to, że zakaz sprzedaży papierosów w Europie może stać się rzeczywistością w niedalekiej przyszłości, zwłaszcza gdy już jeden kraj zdecydował się na takie kroki.

Fot. Shutterstock

Od 1 lipca 2024 r. Holandia będzie pierwszym krajem europejskim, który wprowadzi całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Te będą dostępne jedynie w wybranych punktach, a istnieje możliwość, że zakup będzie możliwy tylko za pozwoleniem lub za okazaniem… recepty. Warto podkreślić poparcie dla tej inicjatywy ze strony wielu detalistów.

Wiele krajów jak np. Islandia, rozważa wprowadzenie wieku palących. Ci, którzy już palą nadal będą mogli to robić, jednak młodsi, którzy wkraczają w dorosłość nie będą mieli możliwości zakupu.

Na arenie międzynarodowej, Bhutan wprowadził zakaz produkcji i sprzedaży tytoniu już w 2004 r. z pewnymi wyjątkami. Australia także podjęła śmiałe kroki w kierunku regulacji tytoniu, wprowadzając jednolite opakowania i znacząco zwiększając opodatkowanie.

Rządy wielu krajów aspirują do zmniejszenia liczby palaczy. Wielka Brytania i Szwecja mają ambitne cele, podczas gdy Polska również miała podobne plany, które jednak zostały zakłócone przez pandemię.

Niektóre międzynarodowe sieci handlowe, takie jak Lidl, również rozważają zakaz sprzedaży papierosów w swoich sklepach w Europie.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Kwestia zakazu sprzedaży papierosów w Polsce nie jest jeszcze jasno określona. Chociaż w ciągu ostatniej dekady podejmowane były różne inicjatywy antytytoniowe, rząd nadal skupia się na edukacji i ograniczeniu reklamy tytoniowej.

Jednakże, na poziomie UE, planowane są dyskusje na temat ustalania cen papierosów. Nadchodzące spotkanie w Panamie pomiędzy państwami sygnatariuszami WHO FCTC będzie okazją do omówienia tej kwestii. Nie wszyscy eksperci są jednak przekonani co do legalności takich działań na poziomie UE.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]