Niebezpieczne aplikacje na Twoim smartfonie wyczyszczą konto bankowe – czy wiesz, które to? [26.08.2023]

Aplikacje z wbudowanym trojanem SharkBot dokonują kradzieży środków z kont użytkowników. Jak podkreślają eksperci z Google Cybersecurity Action Team, istnieje realne zagrożenie.

Fot. Pixabay

Raport bezpieczeństwa z sierpnia 2023 roku podkreśla, że stosowanie fałszywych aktualizacji stanowi poważne niebezpieczeństwo. Chodzi o stworzenie aplikacji, która przechodzi przez wszystkie testy zabezpieczeń w platformach dystrybucji oprogramowania. Później przestępcy wypuszczają szkodliwe narzędzie jako aktualizację. Platformy dystrybucji nie mają możliwości monitorowania, co dana aplikacja ściąga na urządzenie użytkownika.

Przez tę lukę, nieuczciwi deweloperzy mogą wprowadzać różne złośliwe oprogramowania. Szczególnie niebezpiecznym jest malware SharkBot, który udaje narzędzie zabezpieczające. Przestępcy czekali wiele miesięcy, aby złamać czujność użytkowników, po czym wprowadzili trojana bankowego, przez co środki zaczęły zniknąć z kont.

Zalecane jest ostrożne aktualizowanie aplikacji oraz pobieranie oprogramowania jedynie od zaufanych deweloperów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]