Odkryj znaczenie litery „R” na Twojej skrzynce pocztowej [27.08.2023]

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co oznacza litera „R” umieszczona na skrzynce pocztowej, lub może widzieliście napis ręcznie zrobiony markerem? Ma to związek z jednym z najbardziej irytujących elementów korzystania z usług pocztowych, czyli awizo, które często zostawiane jest nawet, gdy nikogo nie ma w domu.

Fot. Kraków w Pigułce

Co to jest awizo?

Awizo to termin wykorzystywany w branży pocztowej, który wskazuje na to, że list, paczka itp. została dostarczona do odbiorcy. Jest to powiadomienie wskazujące na przesyłkę czekającą na odbiór.

Czy muszę dostawać awizo?

Nie, nie musisz. Istnieje prosty sposób, aby uniknąć tego. Możemy się udać na Pocztę Polską i złożyć wniosek o doręczanie przesyłek poleconych bezpośrednio do naszej skrzynki pocztowej. Oznacza to, że zamiast awizo, w naszej skrzynce pocztowej znajdziemy właściwą przesyłkę. Wniosek ten możemy złożyć także online.

Jakie są koszty tej usługi?

Usługa ta jest bezpłatna. Wniosek można złożyć zarówno online, jak i osobiście na poczcie, nie ponosząc żadnych kosztów.

Dlaczego litera R?

Litera ta wywodzi się od francuskiego słowa „Recommande”, co tłumaczy się jako „polecony”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]