PKO BP podejmuje decyzję o wstrzymaniu przelewów, a inne banki idą w ślad [26.08.2023]

PKO Bank Polski poinformował o restrykcjach dotyczących transakcji z pewnymi bankami, jako reakcję na narastające napięcia geopolityczne oraz nałożone sankcje. Nie jest to jednak jedyna instytucja finansowa, która zdecydowała się na takie działanie.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

PKO BP zainicjował blokadę na operacje finansowe, zarówno przychodzące jak i wychodzące, z bankami z Rosji i Białorusi, niezależnie od waluty. Szczegółowy wykaz banków podlegających tym ograniczeniom jest dostępny na oficjalnej stronie PKO BP.

Ograniczenia te są reakcją na rosnące napięcia geopolityczne i międzynarodowe sankcje, wymuszając na bankach globalnych podjęcie działań prewencyjnych.

PKO BP wskazał również, że transakcje z innymi bankami w Rosji, Białorusi oraz na Ukrainie mogą napotykać na przeszkody. Może to oznaczać dodatkowe kontrole, co z kolei może prowadzić do opóźnień lub nawet anulowania operacji przez banki zagraniczne.

Nie tylko PKO BP zdecydował się na takie ograniczenia. Grupa BPS już w listopadzie poprzedniego roku wprowadziła podobne restrykcje dotyczące pewnych przekazów związanych z Rosją. BNP Paribas również w marcu postanowił ograniczyć transakcje z wybranymi rosyjskimi bankami. Natomiast austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) poszedł jeszcze dalej, blokując transakcje nie tylko z Rosją, ale również z 12 krajami wspierającymi Rosję.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]