Uważaj! Twoje urządzenie może być celem przestępców: mikrofon, kamera i kontakty. Czy mają do nich dostęp? [26.08.2023]

Ekipa CERT Polska alarmuje o nowym sposobie oszustwa. Zespół CERT Polska podkreśla, że oszuści przyjęli nową taktykę, która staje się coraz bardziej popularna.

Fot. Pixabay

Zauważono wzrost liczby e-maili od jednostek, które twierdzą, że są „hakerami”. Twórcy tych e-maili starają się zastraszyć odbiorców, sugerując, że posiadają kompromitujące nagrania wideo i grożą ich upublicznieniem, jeśli nie otrzymają bitcoina w ramach okupu.

Należy jednak podkreślić, że takie wideo de facto nie istnieje – to jedynie sposób na oszustwo. Zachęcamy do bycia czujnym i przekazywania nam informacji o podejrzanych wiadomościach.

Kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać, aby unikać oszustw mailowych:

Nie otwieraj podejrzanych załączników i linków: Oszuści korzystają z nich, aby zainfekować twoje urządzenie lub przekierować na fałszywe strony. Jeśli załącznik jest niespodziewany lub link wygląda niepewnie, lepiej go nie otwierać. Bądź ostrożny, jeśli dostaniesz e-mail z nieprzewidywalnymi prośbami o płatność: Zawsze weryfikuj takie informacje inaczej niż przez e-mail, na przykład dzwoniąc do firmy. Sprawdź, kto jest nadawcą: Fałszywcy często udają znane marki lub ludzi. Upewnij się, czy adres e-mail nadawcy jest autentyczny. Stawiaj na mocne, niepowtarzalne hasła: Dobre hasła zwiększają bezpieczeństwo, gdyby twoje informacje zostały ujawnione. Dbaj o aktualizacje oprogramowania: Utrzymuj swoje oprogramowanie na bieżąco, aby chronić się przed nowymi zagrożeniami. Nie angażuj się w odpowiedzi na podejrzane e-maile: Reagując, dajesz oszustom znać, że twój e-mail jest czynny. Informuj o podejrzanych e-mailach: Zgłoś je swojemu dostawcy internetowemu, a w przypadku prób oszustwa również odpowiednim służbom.

Choć nie ma stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa przed oszustami mailowymi, przestrzeganie powyższych rad znacząco podnosi szansę na bezproblemowe korzystanie z e-maila.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]