Dzwoni do Ciebie taki zagraniczny numer kierunkowy? Lepiej nie oddzwaniaj!

Cyberprzestępcy często, dzwoniąc z zagranicznych numerów, „puszczają sygnał” swoim potencjalnym ofiarom, licząc, że ta oddzwoni. To typowy rodzaj oszustwa, znany pod nazwą „wangiri”

Fot. Pixabay

Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl, metoda oszustwa „wangiri” lub inaczej „one call” nie jest niczym nowym. Przestępca wykorzystuje zagraniczne płatne numery, aby dzwonić do losowych osób na tyle krótko, by odebranie połączenia nie było możliwe. Tym sposobem liczy na to, że niektórzy odbiorcy oddzwonią. Potencjalne ofiary nie zdają sobie wtedy sprawy, że dzwonią na płatny numer.

Ludzie, nawet znając ten proceder, czasami automatycznie oddzwaniają na numer. Ostatnie doniesienia dotyczą połączeń z numeru +243, który jest kierunkowym Demokratycznej Republiki Konga. Oczywiście jednak takich numerów jest znacznie więcej. Portal wskazuje na wiele sytuacji, gdzie oszuści dzwonili z numerów kierunkowych Mołdawii (+373), Afganistanu (+93), Mali (+223), Białorusi (+375), Azerbejdżanu (+994), Wybrzeża Kości Słoniowej (+225), Tanzanii (+255) czy Gwinei Bissau (+245).

Działanie „wangiri” polega również na tym, że oddzwaniając na dany numer można spotkać się z sytuacją, gdy połączenie niemal natychmiast „odbiera” automat, który odtwarza w słuchawce sygnał oczekiwania. Dzwoniący może być przekonany, że czeka na nawiązanie połączenia, jednak operator nalicza wtedy dodatkowe koszty połączenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]