Legionelloza w Małopolskim Domu Opieki? Pierwszy Przypadek, Łącznie 8 Zgonów w Polsce

Legionelloza, choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila, dotarła do Małopolski. To właśnie w jednym z domów opieki w tym regionie potwierdzono pierwszy przypadek tej groźnej choroby. Nieoficjalne ustalenia RMF FM informują, że do tej pory w Polsce zmarło 8 osób z powodu legionellozy. To alarmujące dane, które wskazują na konieczność natychmiastowego działania w celu zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby.

Fot. Kraków w Pigułce

Co to jest Legionelloza?

Legionelloza jest chorobą wywoływaną przez bakterię Legionella pneumophila, która jest często znajdowana w naturalnych źródłach wody, ale może również rozwijać się w systemach wodnych, takich jak rury, prysznice, klimatyzatory czy baseny. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, przez wdychanie aerozoli wody zakażonej bakterią. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, niewydolność wielonarządową i śmierć.

Sytuacja w Małopolskim Domu Opieki

W jednym z domów opieki w Małopolsce stwierdzono pierwszy przypadek legionellozy. Osoba zarażona jest pod stałą opieką lekarzy i jej stan jest stale monitorowany. Z powodu tego przypuszczenia, zostały wprowadzone dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Wszystkie systemy wodne w obiekcie są regularnie dezynfekowane, a personel oraz mieszkańcy zostali poinformowani o sytuacji i przeszkoleni, jak unikać zarażenia.

Odpowiedź Władz

W związku z tym przypuszczalnym przypadkiem legionellozy, władze lokalne i sanepid zostały natychmiast powiadomione. Przeprowadzane są badania, aby zidentyfikować źródło zakażenia i ocenić, czy istnieje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii. Ponadto, władze przeprowadzają inspekcje innych domów opieki w regionie, aby upewnić się, że są one bezpieczne i wolne od legionelli.

Pojawienie się legionellozy w Małopolskim domu opieki jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, który wskazuje na konieczność podjęcia działań w celu zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby. Do tej pory w Polsce zmarło 8 osób z powodu legionellozy, co podkreśla groźność tej infekcji. Wszyscy muszą być świadomi ryzyka i podjąć odpowiednie kroki, aby chronić siebie i innych przed zakażeniem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]