Nie przez UE, a za nieprawdę. Seniorzy mogą stracić dokumenty

Niedawno media obiegła informacja, że seniorzy mogą stracić prawo jazdy. Wszystko przez przepisu UE. Jednak okazuje się, że w Polsce już są przepisy, które mogą odebrać im prawo jazdy. Mało tego, grozi za to wysoka kara finansowa.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Unia Europejska zaproponowała, żeby badać każdego seniora, by sprawdzić czy jest on zdolny prowadzić auto. W razie, gdyby senior nie chciał się przebadać zabierane byłoby mu prawo jazdy lub po prostu byłoby okresowe.

Okazuje się jednak, że w Polsce są już przepisy, które zakazują prowadzenia pojazdu w razie problemów ze zdrowiem. Są też choroby, które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdu, jak np. ostra niewydolność nerek, arytmia, wysokie ciśnienie czy choroba niedokrwienna, a nawet wszczepiony rozrusznik.

Za takie zachowanie grozi odebranie prawa jazdy, mandat do 5 tys. zł, a nawet 3 lat więzienia. Pozbawienie wolności grozi za poświadczenie nieprawdy, np. gdy kierowca zdaje egzamin i skłamie, że jest w dobrym zdrowiu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]