Nowe oblicze oszustwa: uwaga na fałszywy „dodatek mieszkaniowy”! [27.08.2023]

Ostatnie tygodnie przyniosły zwiększone aktywności oszustów, którzy próbują wykorzystać medialny szum wokół programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt 2%”. Bank Pekao S.A. zdecydowanie ostrzega przed nową falą oszustw w sieci, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych i finansowych klientów.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jak działają przestępcy?

Oszustwa przyjmują formę SMS-ów z wiadomościami typu: „Gratulacje! Finansowanie odnotowane”, ” Finansowanie: Czas na realizacje marzeń”, czy „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. W wiadomościach tych znajduje się link, który prowadzi do stron podszywających się pod oficjalne serwisy rządowe. Te strony to pułapki, które informują o możliwości otrzymania „dodatku mieszkaniowego”. W rzeczywistości są one narzędziem w rękach przestępców chcących wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej lub dane kart płatniczych.

Kluczowe zalecenia dla klientów

  1. Bądź czujny: Nie ufaj wiadomościom mówiącym o otrzymaniu środków bez wcześniejszego wnioskowania. W przypadku programów rządowych musisz samodzielnie złożyć wniosek, aby otrzymać dofinansowanie.
  2. Nie klikaj w linki: Jeśli dostaniesz wiadomość z linkiem, który prowadzi do logowania na stronie rządowej czy bankowej, nie klikaj w niego. Zamiast tego, odwiedź oficjalną stronę poprzez wpisanie jej adresu do przeglądarki.
  3. Nie udostępniaj danych: Pod żadnym pozorem nie wpisuj swoich danych na stronach, które wyglądają podejrzanie.

Co zrobić w przypadku podejrzenia oszustwa?

Jeśli masz podejrzenie, że mogłeś zostać ofiarą oszustwa:

  1. Zadzwoń na infolinię Banku Pekao S.A. pod numerem (+48 519 222 222) w celu natychmiastowej blokady dostępów.
  2. Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na urządzeniu, które uważasz za bezpieczne.
  3. Zgłoś sytuację organom ścigania – policji lub prokuraturze.
  4. Poinformuj bank o złożeniu zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich danych jest priorytetem dla Banku Pekao S.A. Dbaj o nie tak samo uważnie, jak bank dba o Twoje środki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]