Nowe regulacje nakazują wynająć puste mieszkanie. Gmina ma znaleźć lokatorów

Pierwsze państwo w Europie wprowadza kontrowersyjne przepisy. Rząd zobowiązał obywateli do wynajmu swoich nieruchomości, nawet jeżeli nie chcą tego robić.

Fot. Pixabay

Rząd Portugalii przyjął projekt „Więcej mieszkań”, który ma być odpowiedzią na problem braku mieszkań na wynajem w Portugalii.

Założenia są równie kontrowersyjne, co sam pomysł. Jeżeli mieszkanie stoi puste przez przynajmniej dwa lata, właściciel będzie musiał je udostępnić gminie, by ta znalazła dla niego lokatorów. Oczywiście nie za darmo.

Problem jest jednak szerszy, bo niedobór mieszkań występuje w każdym kraju, a ceny nieruchomości, nawet po wynajem, są po prostu ogromne.

Polska też ma niedobór mieszkań

W Polsce brakuje około 2 mln mieszkań. Tak wynika z danych Eurostatu z końca 2022 roku.

Problem pustych mieszkań poruszył pod koniec stycznia Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Rzecznik podkreślił, że obecne przepisy nie chronią wynajmujących, gdyż niektórzy lokatorzy nie chcą się wyprowadzić i to wtedy ich chroni prawo, nie właścicieli.

Ministerstwo odpowiedziało, że „Kształt rozwiązań przewidzianych w u.o.p.l. jest rezultatem poszukiwań sposobu wyważenia interesów stron stosunku najmu oraz zapewnienia stabilności najmu, tj. zachowanie proporcji pomiędzy prawami lokatorów a prawami właścicieli. Wypracowywanie optymalnych rozwiązań w tym zakresie jest przedmiotem analiz Ministerstwa”.

Ministerstwo wyjaśnia swoją politykę, jednak nie zamierza wprowadzić żadnych zmian w ustawach, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby mieszkań na wynajem. Mowa jest jednak o „analizach”.

Źródło: Warszawa w Pigułce

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]