Pierwszy Przypadek Zakażenia Bakterią Legionella w Małopolsce: Kobieta w Stanie Ciężkim Przewieziona do Szpitala

Legionella, bakteria wywołująca groźną chorobę zakaźną zwaną legionellozą, dotarła do Małopolski. Reporterzy RMF FM ujawnili, że pierwszym przypadkiem zakażenia w tym regionie jest kobieta przebywająca w jednym z domów pomocy społecznej. Pacjentka została przewieziona w stanie ciężkim do szpitala.

Fot. Shutterstock

Sytuacja w Polsce

Dotychczas potwierdzono zakażenie legionellą u 143 osób w całym kraju. Największe ognisko zakażenia znajduje się w Rzeszowie, gdzie odnotowano 96 przypadków, oraz w powiecie rzeszowskim, gdzie zanotowano 31 przypadków. Dodatkowo, w powiecie dębickim potwierdzono cztery zakażenia, w powiecie ropczycko-sędziszowskim trzy, w powiecie łańcuckim dwa, a w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim – po jednym przypadku. Jeden z pacjentów, mieszkaniec województwa lubelskiego, który wcześniej przebywał na Podkarpaciu, również jest zakażony legionellą. Niestety, 8 osób zmarło z powodu tej choroby.

Co to jest Legionella?

Legionella pneumophila to bakteria, która jest często znajdowana w naturalnych źródłach wody, ale może również rozwijać się w systemach wodnych, takich jak rury, prysznice, klimatyzatory czy baseny. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez wdychanie aerozoli wody zakażonej bakterią. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, niewydolność wielonarządową i śmierć.

Reakcja Władz

Władze lokalne i sanitarne zostały natychmiast powiadomione o nowym przypadku w Małopolsce. Przeprowadzane są badania, aby zidentyfikować źródło zakażenia i ocenić, czy istnieje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii. Ponadto, władze przeprowadzają inspekcje innych domów opieki w regionie, aby upewnić się, że są one bezpieczne i wolne od legionelli.

Podsumowanie

Pojawienie się przypadku legionellozy w Małopolskim domu pomocy społecznej jest alarmujące i wskazuje na konieczność podjęcia działań w celu zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby. Z uwagi na to, że legionella dotarła już do różnych regionów Polski, i że zanotowano 8 zgonów, konieczne jest podjęcie skoordynowanych działań na szczeblu krajowym, aby chronić ludność i zapobiec dalszym zakażeniom.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]