Jak chronić się przed lagionellozą? Na to warto zwrócić uwagę!
Codziennie podawane są wiadomości o kolejnych ofiarach śmiertelnych lagionellozy, która zbiera swoje żniwo na Podkarpaciu. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby się chronić przed bakterią?
Obecnie w województwie podkarpackim swoje śmiertelne żniwo zbiera bakteria Legionella pneumophila. W tym regionie kilkadziesiąt przypadków zakażeń, w tym kilku pacjentów w stanie ciężkim oraz kilku ofiarach śmiertelnych. Tymi ostatnimi były osoby starsze, w wieku około 70-80 lat, dodatkowo obciążone chorobami. Taki osoby powinny szczególnie na siebie uważać, gdyż stanowią grupę ryzyka. Większość zdrowych osób narażonych na kontakt z tymi patogenami nie zachoruje.
Bakteria jest już znana od dawna i występuje na całym świecie. Przeważnie znajduje się ona w wodzie, w zbiornikach zarówno naturalnych jak i sztucznych oraz w mokrej glebie. Sanepid ostrzega, że ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne, takie jak:
- prysznice i krany,
- baseny typu SPA/ wanny typu whirlpool/ jaccuzi,
- nawilżacze, urządzenia do terapii oddechowej,
- wieże chłodnicze (chłodnie kominowe) i systemy klimatyzacji,
- fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach,
- węże ogrodowe stosowane do podlewania roślin i inne urządzenia ze zraszaniem.
Jednak, jak uspokajają eksperci, bakteria nie przenosi się przez picie skażonej wody lecz do zakażenia dochodzi poprzez
W przypadku lagionellozy kluczowe jest wczesne wykrycie choroby i niezwłoczne rozpoczęcie terapii antybiotykowej. Można również stosować środki zapobiegawcze. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, polegają one na stosowaniu środków kontrolnych minimalizujących rozwój bakterii Legionella i rozprzestrzenianie się aerozoli. Obejmują dobrą konserwację urządzeń, w tym regularne czyszczenie i dezynfekcję, oraz stosowanie innych środków fizycznych (temperatura) lub chemicznych (biocydy) w celu zminimalizowania wzrostu. Ponadto ważnym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury – w punktach czerpalnych w przedziale od 55 do 60 st. dla wody ciepłej i poniżej 20 st. dla wody zimnej.
Jak jeszcze można zmniejszyć ryzyko zakażenia bakterią Legionella pneumophila? Należy przede wszystkim:
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.