Jak chronić się przed lagionellozą? Na to warto zwrócić uwagę!

Codziennie podawane są wiadomości o kolejnych ofiarach śmiertelnych lagionellozy, która zbiera swoje żniwo na Podkarpaciu. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby się chronić przed bakterią?

Fot. Pixabay

Obecnie w województwie podkarpackim swoje śmiertelne żniwo zbiera bakteria Legionella pneumophila. W tym regionie kilkadziesiąt przypadków zakażeń, w tym kilku pacjentów w stanie ciężkim oraz kilku ofiarach śmiertelnych. Tymi ostatnimi były osoby starsze, w wieku około 70-80 lat, dodatkowo obciążone chorobami. Taki osoby powinny szczególnie na siebie uważać, gdyż stanowią grupę ryzyka.  Większość zdrowych osób narażonych na kontakt z tymi patogenami nie zachoruje.

Bakteria jest już znana od dawna i występuje na całym świecie. Przeważnie znajduje się ona w wodzie, w zbiornikach zarówno naturalnych jak i sztucznych oraz w mokrej glebie. Sanepid ostrzega, że ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne, takie jak:

  • prysznice i krany,
  • baseny typu SPA/ wanny typu whirlpool/ jaccuzi,
  • nawilżacze, urządzenia do terapii oddechowej,
  • wieże chłodnicze (chłodnie kominowe) i systemy klimatyzacji,
  • fontanny ozdobne, zwłaszcza w pomieszczeniach,
  • węże ogrodowe stosowane do podlewania roślin i inne urządzenia ze zraszaniem.

Jednak, jak uspokajają eksperci, bakteria nie przenosi się przez picie skażonej wody lecz do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie skażonych aerozoli – mikroskopijnych kropelek wody zawieszonych w powietrzu, w których występują bakterie. Podczas picia wody do zakażenia może dojść jedynie w przypadku zakrztuszenia się i aspiracji płynu do dróg oddechowych. Ponadto bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.

W przypadku lagionellozy kluczowe jest wczesne wykrycie choroby i niezwłoczne rozpoczęcie terapii antybiotykowej. Można również stosować środki zapobiegawcze. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, polegają one na stosowaniu środków kontrolnych minimalizujących rozwój bakterii Legionella i rozprzestrzenianie się aerozoli. Obejmują dobrą konserwację urządzeń, w tym regularne czyszczenie i dezynfekcję, oraz stosowanie innych środków fizycznych (temperatura) lub chemicznych (biocydy) w celu zminimalizowania wzrostu. Ponadto ważnym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury – w punktach czerpalnych w przedziale od 55 do 60 st. dla wody ciepłej i poniżej 20 st. dla wody zimnej.

Jak jeszcze można zmniejszyć ryzyko zakażenia bakterią Legionella pneumophila? Należy przede wszystkim:

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]