Jeszcze w tym miesiącu doświadczymy niezwykłego zjawiska na niebie!

Już niedługo będziemy świadkami zapierającego dech w piersiach widoku na niebie. Księżyc, który znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, wyda nam się znacznie większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle

Fot. Pixabay

W nocy ze środy na czwartek (30/31 sierpnia) podziwiać będziemy mogli wyjątkowe zjawisko na niebie, gdyż wtedy właśnie nastąpi kumulacja superpełni oraz Niebieskiego Księżyca. O superpełni mówimy, gdy Księżyc znajduje się bliżej kuli ziemskiej niż zwykle. Takie zjawisko występuje kilka razy w roku, a jego przeciwieństwem jest minipelnia, gdy naturalny ziemski satelita znajduje się wyjątkowo daleko od nas.

Ponadto, w sierpniu tego roku wypadają dwie pełnie, z czego pierwszą mogliśmy obserwować pierwszego dnia miesiąca. W takim wypadku mówimy o Niebieskim Księżycu. Wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka wyjaśnia, że Niebieski Księżyc wystepuje stosunkowo rzadko, gdyż pełna lunacja (odległość od pełni do pełni) wynosi 29,5 doby. Zatem pierwsza pełnia w miesiącu musi nastąpić w pierwszej dobie miesiąca, aby druga pełnia mogła wystąpić w ostatniej dobie.

Jednak ta nazwa nie będzie miała nic wspólnego z kolorem Księżyca. Wręcz przeciwnie, wyda nam się on jeszcze bardziej pomarańczowy niż zwykle, ponadto będzie on niemalże gigantycznych rozmiarów. Ekspert podaje, że o ile nie zasłoną go chmury, to będzie widoczny całą noc.

Źródło: PAP

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]