Sanepid ostrzega: zarazić się można nawet chodząc na basen

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat w sprawie Legionelli. Sanepid uspokaja, że nie można zarazić się od drugiej osoby lub przez picie wody, ale można zarazić się choćby na basenie lub biorąc prysznic.

Fot. PixabaZ

Sanepid ostrzega, że zarazić można się m.in. przez systemy ciepłej i zimnej wody, wieże chłodnicze i skraplacze, na basenach i termach, a nawet przez fontanny i zraszacze.

Obecnie w województwie podkarpackim, małopolskim, a ostatnio w Wielkopolsce swoje śmiertelne żniwo zbiera bakteria Legionella pneumophila. W tych województwach jest już kilku pacjentów w stanie ciężkim oraz kilka ofiar śmiertelnych. Tymi ostatnimi były osoby starsze, w wieku około 70-90 lat, dodatkowo obciążonych chorobami. Takie osoby powinny szczególnie na siebie uważać, gdyż stanowią grupę ryzyka. Większość zdrowych osób narażonych na kontakt z tymi patogenami nie zachoruje.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]