GIF wycofuje ze sprzedaży silny lek przeciwbólowy. Jeżeli jesteś w jego posiadaniu, nie zażywaj go!

W swoim komunikacie, Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu serii jednego z silnych, opioidowych leków przeciwbólowych. Decyzja jest podyktowana potwierdzonym nieprawidłowościom w składzie tego leku

Fot. Shutterstock

Vendal retard jest silnym lekiem przeciwbólowym, zawierającym w swoim składzie morfinę. Stosowany jest głównie u pacjentów leczonych onkologicznie. Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał zawiadomienie o tym preparacie, dotyczące niespełnienia wymogów związanych ze stabilnością parametru. Oznacza to, że jakościowo seria tego leku nie spełnia swoich założeń leczniczych.

W uzasadnieniu podano, że Vendal retard posiada specjalny system kontrolowanego uwalniania morfiny, w celu skutecznego działania długoterminowego, oraz aby mógł być przyjmowany w odstępach dwunastogodzinnych. Jeżeli proces ten, po przyjęciu leku, zostanie zaburzony, wtedy efekt terapeutyczny nie zostanie uzyskany lub, w przeciwnym wypadku, działanie może być zbyt silne, co może zagrażac zdrowiu pacjentów.

Z powyższych powodów zadecydowano o wycofaniu całej serii leku ze sprzedaży. W przypadku posiadania przez pacjentów tego konkretnego leku, powinni oni zaprzestać jego przyjmowania. Chodzi o serię 0F225A leku Vendal retard (Morphini hydrochloridum), 30 mg w opakowaniu po 30 tabletek powlekanych, o przedłużonym uwalnianiu. Podmiotem odpowiedzialnm jest G.L. Pharma GmbH, Schlossplatz 1, A-8502 Lannach, Austria.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]