Nowe świadczenie i dwa projekty obywatelskie. Czy będzie 900 plus?

Sejm ma zająć się długo wyczekiwanym świadczeniem  nazwanym rentą wdowią. To projekt obywatelski wspierany przez Lewicę. Jest też jednak podobny projekt obywatelski nazwany 900 plus. Kto otrzymałby świadczenie?

Fot. Kraków w Pigułce

Świadczenie nazywane rentą wdowią miałoby zostać wprowadzone dla seniorów, którzy utracili swoich małżonków. Zgodnie z projektem, wdowy i wdowcy zachowaliby swoje emerytury i powiększyli je o 50 proc. renty po zmarłym małżonku lub pobierali rentę rodzinną i 50 proc. swojego świadczenie. Świadczenie nie mogłoby przekraczać trzykrotności średniej emerytury czyli obecnie 7625 zł.

Lewica zebrała 200 tys. podpisów zamiast wymaganych 100 tys. i projekt trafił do Sejmu.

Teraz pojawił się podobny projekt autorstwa Solidarności. Związkowcy zaproponowali zwiększenie dodatku pielęgnacyjnego dla osób starszych. Argumentują, że społeczeństwo jest coraz starsze i będzie wymagało opieki. Obecnie świadczenie przysługuje dla osób, które ukończyły 75 lat i wynosi 294,39 zł. Solidarność chce, by po ukończeniu 80 lat dodatek wzrastał do 588,78, a po 85 roku życia do 883,17 zł.

Dodatkowo, jak informuje „Fakt”, związkowcy proponują, by środki pochodziły od składek płaconych przez przedsiębiorców i umów zleceń, który również byłyby oskładkowane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]