Bez nich uczniom w szkole może być ciężko. Niestety są droższe nawet o 30 procent!

Na rodziców dzieci uczących się w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych czeka niemałe zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że w tym roku podręczniki szkolne są droższe nawet o 30 procent

Fot. Pixabay

Co roku kupno nowych podręczników jest nie lada wyzwaniem dla rodziców uczniów, nie inaczej jest przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2023/2024. W tym roku bowiem, z powodu inflacji, podręczniki, w porównaniu do zeszłego roku, są droższe nawet o 30 procent, a średnio z jedną sztukę w księgarni zapłacimy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych więcej. Oczywiście taniej będzie w antykwariatach lub w internecie, z tak zwanej drugiej ręki, jednak nie wszystkie podręczniki można zdobyć w ten sposób.

W lepszej sytuacji są rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Mogą oni skorzystać z darmowych podręczników, które zapewnia Ministerstwo Edukacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że finansowane są jedynie książki do przedmiotów obowiązkowych. Niestety uczniowie szkół średnich muszą przeznaczyć niemałe pieniądze, gdyż za zestaw obowiązkowych podręczników do liceum i technikum trzeba zapłacić od 639 złotych do nawet 678 złotych i to na jednego ucznia.

Z tego powodu wiele osób szuka podręczników w antykwariatach. W takich miejscach ceny aż tak bardzo się nie zmieniły, ale i tak poszły do góry względem ubiegłego roku – średnio za podręcznik trzeba zapłacić 25-30 zł. Problematyczny jednak jest fakt, że nie ma możliwości zakupu używanego podręcznika do nowych przedmiotów, takich jak na przykład HIT, który będzie przedmiotem szkolnym dopiero od tego roku.

Na szczęście jest możliwość skorzystania z różnych dotacji, pomagających rodzicom zakupić potrzebne materiały edukacyjne. Wśród nich wyróżnia się:

  • Dobry Start, czyli dofinansowanie w wysokości 300 zł. Świadczenie przyznawane jest co roku i należy się ono wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodów.
  • Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym, czyli dofinansowanie o kwocie 445 złotych, które przysługuje rodzicom oraz opiekunom dzieci niepełnosprawnych, z uwagi na duże koszty utrzymania i opieki (wysokie ceny leków, a także koszty leczenia i specjalistycznej opieki). Uczeń musi posiadać orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • Dotacje Celowe MEiN: darmowe podręczniki otrzymują dzieci z klas o 1-8 szkół podstawowych, pieniądze szkołom wypłacają samorządu z dotacji celowej budżetu państwa w ramach tzw. dotacji podręcznikowej.

Ponadto szkoły otrzymują dofinansowanie do podręczników z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne:

Reklama

  • 99 zł na ucznia w przypadku klas I-III.
  • 185 zł na ucznia – klasa IV.
  • 238 zł na ucznia – klasy V i VI.
  • 330 zł na ucznia – klasy VII i VIII.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]