Odszkodowanie za zakażenie bakterią Legionella. Kto może się o nie ubiegać?

Do tej pory łącznie u 159 ludzi potwierdzono zakażenie bakterią Lagionella, jednak w dalszym ciągu takich osób przybywa. Wśród chorych są mieszkańcy z czterech województw

Fot. Kraków w Pigułce

Jak poinformował w dniu wczorajszym sanepid, zakażenie odnotowano u pacjentów na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego (34 osoby), Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. Spośród nich 103 osoby są mieszkańcami Rzeszowa, 34 pow. rzeszowskiego, trzech pow. ropczycko-sędziszowskiego, czterech dębickiego, dwóch łańcuckiego i po jednej osobie powiatów: przeworskiego, jasielskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz jeden z pow. opolskiego w woj. lubelskim.

Łącznie zakażenie bakterią Lagionellą stwierdzono u 159 osób. Cały czas prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia. Ponadto prowadzone są działania przeciwepidemiczne, takie jak kontrole, dezynfekcje oraz pozyskiwanie próbek wody do badań laboratoryjnych.

Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem „Super Express” mecenas Bartosz Bednarek, osoby zakażone bakterią Lagionelli mogą ubiegać się z tego powodu odszkodowania i zadośćuczynienia od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Warunkiem jest jednak co najmniej tymczasowy rozstrój zdrowia, powstały w związku z zakażeniem. Dodaje również, że dostawca wody odpowiada w tego rodzaju sprawach na zasadzie ryzyka.

Mecenas informuje również o wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z roku 2012. Wtedy to uznano odpowiedzialność wodociągów za zakażenie poszkodowanego bakterią Lagionelli oraz zasądzono zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]