PKO BP wprowadza zmiany w przelewach. Jakie banki dołączyły do tej inicjatywy?

PKO Bank Polski poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w zakresie transakcji z pewnymi bankami w odpowiedzi na narastające napięcia geopolityczne oraz wprowadzone sankcje. Inne banki również podjęły podobne działania.

Fot. Kraków w Pigułce

W oficjalnym komunikacie, PKO BP informuje o blokadzie transakcji finansowych z bankami z Rosji i Białorusi, niezależnie od waluty. Konkrety wykaz banków dotkniętych tymi środkami można znaleźć na stronie internetowej banku.

Ograniczenia te są wynikiem międzynarodowych napięć i sankcji, które zmuszają globalne instytucje finansowe do działania w celu zabezpieczenia się. PKO BP dodaje, że transakcje z bankami w Rosji, Białorusi oraz na Ukrainie mogą napotkać na przeszkody. Może to oznaczać dodatkowe kontrole, opóźnienia, czy nawet odrzucenie transakcji przez banki zagraniczne.

Nie tylko PKO BP postanowił wprowadzić takie ograniczenia.

W listopadzie poprzedniego roku, Grupa BPS zdecydowała się na restrykcje dotyczące pewnych transakcji. Bank informował, że chodzi o przekazy związane z transportem towarów podlegających sankcjom w Rosji, jeśli dokumenty wskazują na handel z tym krajem.

BNP Paribas również w marcu wprowadził podobne restrykcje, podkreślając, że transakcje z Rosją są możliwe tylko z bankami, które nie podlegają sankcjom. BNP opublikował też listę banków z ograniczeniami.

Raiffeisen Bank International (RBI) z Austrii poszedł jeszcze dalej, wprowadzając zakaz transakcji nie tylko z Rosją, ale również z 12 krajami ją popierającymi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]