Grożą, że mają dostęp do Twoich kontaktów, mikrofonu i kamery

Zespół CERT Polska alarmuje o nowym rodzaju oszustwa. Specjaliści z CERT Polska ostrzegają użytkowników przed „innowacyjnymi” metodami działania przestępców, które stają się coraz bardziej powszechne.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Zauważono, że coraz więcej e-maili jest wysyłanych przez osoby podające się za „hakerów”. Te wiadomości mają na celu zastraszenie odbiorców, grożąc ujawnieniem rzekomego materiału wideo w sytuacji, gdy nie zostaną opłacone bitcoinami.

Warto jednak podkreślić, że takie nagrania to fikcja – jest to jedynie próba wyłudzenia. Zachęcamy do ostrożności oraz informowania nas o wszelkich podejrzanych wiadomościach.

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed oszustwami mailowymi:

  • Zachowaj ostrożność przy otwieraniu załączników i linków: Oszuści często dołączają linki lub załączniki, które mogą zawierać malware lub przekierować cię na fałszywą stronę. Jeśli nie oczekujesz takiego maila od nadawcy lub link wydaje się niepewny, nie otwieraj go.
  • Bądź czujny na wiadomości proszące o natychmiastową zapłatę: Przed dokonaniem płatności lub udostępnieniem danych weryfikuj informacje w sposób niezależny od wiadomości, na przykład kontaktując się bezpośrednio z firmą.
  • Sprawdź, skąd pochodzi e-mail: Fałszywi nadawcy często udają znane marki lub jednostki. Upewnij się, czy adres e-mail nadawcy jest autentyczny.
  • Używaj trudnych, różnorodnych haseł: Silne, niepowtarzalne hasła do różnych kont zapewnią ci lepsze zabezpieczenie.
  • Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie: Dzięki aktualizacjom chronisz się przed nowymi zagrożeniami.
  • Nie reaguj na podejrzane wiadomości: Odpisywanie oszustom może jedynie potwierdzić, że twój adres jest ważny.
  • Informuj o podejrzanych wiadomościach: Zgłoś niepokojące e-maile swojemu dostawcy usług internetowych oraz odpowiednim służbom, jeśli podejrzewasz próbę oszustwa.

Chociaż nie istnieje absolutna ochrona przed wszelkimi oszustwami mailowymi, stosując się do powyższych zasad, znacznie poprawisz bezpieczeństwo swojego korzystania z poczty elektronicznej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]