Nikt nie jest bezpieczny – masowe kontrole w planach polskiej skarbówki

Przepisy podatkowe zostają zaktualizowane, by pozwolić Urzędom Skarbowym na dokładniejsze sprawdzanie działalności firm i przedsiębiorców, unikając jednocześnie kontroli bezpośrednio w siedzibach firm. Te zmiany będą miały wpływ również na użytkowników portali sprzedażowych, takich jak Allegro, OLX czy Vinted.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W chwili obecnej, kontrole podatkowe są przeprowadzane w sposób wybiórczy. Proces rozpoczyna się od zawiadomienia wysyłanego do podatnika z informacjami o kontroli. Kontroler skarbowy analizuje dokumenty takie jak księgi, deklaracje podatkowe czy inne materiały związane z działalnością. W trakcie kontroli może odbyć się także rozmowa z pracownikami. Po zakończeniu, oceniana jest zgodność z prawem podatkowym, a wszelkie nieprawidłowości są raportowane, co może prowadzić do korekt podatkowych czy kar finansowych.

Chociaż kontrolerzy mają dostęp do informacji bankowych podatników, od przyszłego roku wiele osób będzie podlegać bardziej rygorystycznym kontrolom.

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), mającego na celu wzmocnienie systemu podatkowego, jest planowane na 1 lipca 2024. KSeF pozwoli na lepsze zarządzanie fakturami w formie elektronicznej, co umożliwi dokładniejszą analizę przez urzędy podatkowe i ograniczy możliwość oszustw.

Jednakże korzystanie z KSeF wymaga specjalistycznych narzędzi IT, a każda nieścisłość na fakturze może prowadzić do sankcji. Sankcje za błędne wystawianie faktur mogą być surowe, osiągając wartość do 100% podatku z faktury lub 18,7% jej całkowitej wartości.

Serwisy handlowe online, takie jak Allegro, Vinted czy OLX, będą musiały dostosować się do nowych regulacji. Te regulacje zobowiązują sprzedawców, którzy przekraczają określone limity transakcji lub sprzedaży, do rejestracji i odprowadzania podatków. Mniejsi sprzedawcy, dokonujący mniej niż 30 transakcji lub o wartości poniżej 2 tys. euro, nie będą podlegać tym obowiązkom.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]