Tyle wyniosła inflacja w sierpniu. GUS podał wstępne dane

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rok do roku o 10,1 procent. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

W dniu dzisiejszym, Główny Urząd Statystyczny podał wstępny odczyt inflacji w sierpniu tego roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 10,1 procent, jednak w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie. Niektórzy ekonomiści liczyli jednak, że inflacja spadnie wreszcie poniżej 10 procent. Spadek inflacji niestety nie oznacza, że ceny pójdą w dół.

Wstępne dane pokazują, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7 procent, a ceny nośników energii w porównaniu w sierpniem zeszłego roku, zdrożały o 13,9 procent. O 6,1 procent spadły natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu.

Jak piszą ekonomiści z mBanku, w tym miesiącu inflacja wg odczytu flash jest jednak dwucyfrowa. „Nie wydaje nam się jednak, by taki wynik zmienił nastroje panujące w RPP – wciąż obstawiamy wrześniową obniżkę stóp”.

Natomiast specjaliści z PKO Banku Polskiego podają, że zgodnie z oczekiwaniami, inflacja na poziomie jednocyfrowym jeszcze każe na siebie czekać.

Z kolei eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że inflacja bazowa spadła do 10 procent. Wyjaśniają, że spadek inflacji jest spowodowany spadkiem cen paliw. Przewidują, że w nadchodzącym roku inflacja będzie niższa, jednak wciąż utrzyma się na wysokich poziomach – średnio w roku ma wynieść 7,9 procent.

Źródło: rmf24.pl 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]