Co prawo mówi o zatrzymaniu znalezionych pieniędzy?

Czy kiedykolwiek znalazłeś pieniądze leżące na ulicy i zastanawiałeś się, co z nimi zrobić? Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, znalezienie rzeczy, w tym pieniędzy, nie jest tak prostą kwestią, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule omówimy, co mówi prawo o znalezionych pieniądzach i jakie są konsekwencje ich zatrzymania.

Fot. Pixabay

Obowiązek Oddania Znaleziska

Jeżeli znaleźliśmy jakąś rzecz, mamy obowiązek oddać ją jej prawowitemu właścicielowi. Jeśli to niemożliwe, należy przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych lub najbliższej jednostki policji. Osoba, która zatrzyma znalezioną rzecz, naraża się na odpowiedzialność karną.

Zguba w Miejscu Publicznym

Jeżeli znaleziono rzecz w budynku publicznym, otwartym dla publiczności, lub w środku transportu publicznego, to obowiązkiem jest oddać ją zarządcy tego obiektu. Zarządca po upływie trzech dni przekazuje znalezisko właściwemu staroście, chyba że w tym czasie zgłosi się osoba uprawniona do jego odbioru.

Wyjątki

Sytuacja jest nieco inna, gdy znaleźliśmy pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności czy rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. W takim przypadku, jeśli nie znamy osoby uprawnionej do ich odbioru, powinniśmy je niezwłocznie przekazać właściwemu staroście. Istnieje jednak wyjątek dla znalezionych pieniędzy, której suma nie przekracza 100 zł. W takiej sytuacji możemy zatrzymać je dla siebie.

Jeśli natrafimy na znalezione pieniądze, ważne jest, aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli kwota przekracza 100 zł, najlepiej jest oddać je władzom. Jeśli jednak znalezione pieniądze nie przekraczają tej sumy, prawo pozwala nam je zatrzymać. Pomimo to, warto zawsze postępować etycznie i starać się odnaleźć właściciela znaleziska, niezależnie od jego wartości.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]