Wynajem mieszkań w Krakowie niemożliwy? Będą nowe przepisy

Czy wynajem mieszkań zostanie wstrzymany? Unia Europejska ma w planach osiągnięcie neutralności emisyjnej w budynkach mieszkalnych, co może spowodować spowolnienie na rynku nieruchomości ze względu na rygorystyczne standardy.

Fot. Pixabay

Od przyszłego roku budynki będą klasyfikowane w skali od „A” do „G” pod względem ich efektywności energetycznej, gdzie „A” oznacza zeroemisyjność. Od 2026 roku budynki publiczne muszą być zeroemisyjne, a od 2028 roku także nowe budynki prywatne. To zobowiązuje do inwestowania w technologie odnawialne. Budynki już istniejące będą miały więcej czasu na dostosowanie się, ale do 2033 roku będą musiały spełnić określone standardy.

Sprzedaż i wynajem nieruchomości nie spełniających tych wymogów mogą stać się problematyczne. Jest to szczególnie trudne w kontekście budynków zarządzanych przez miasto lub spółdzielnie, gdzie zużycie energii jest zwykle większe. Jak informuje Bezprawnik, wynajem, a w szczególności sprzedaż mieszkań i domów może być niemożliwa w budynkach, które nie spełnią norm.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]