ZUS wydał komunikat. Chodzi o czternastą emeryturę

– Prof. Gertruda Uścińska, szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada, że instytucja jest gotowa do wypłat dodatkowych emerytur, znanych jako „czternastki”.

Fot. Pixabay

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 31 sierpnia w warszawskim oddziale ZUS, obecni byli również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Z dniem 1 września jesteśmy gotowi do wypłaty dodatkowych świadczeń dla niemal 865 tysięcy osób, na łączną sumę 2 miliardów złotych. Dodatkowe terminy wypłat ustalone są na 5 i 6 września, gdzie dodatkowe świadczenia otrzyma 1,3 miliona osób na sumę prawie 3 miliardów złotych. Większość osób otrzyma te środki na swoje konta bankowe – wyjaśniła prof. Uścińska.

Oprócz standardowych emerytów i rencistów, uprawnienia do otrzymania czternastek mają również osoby korzystające z różnych form wsparcia socjalnego i świadczeń specjalnych, co łącznie stanowi 9,1 miliona osób.

Minister Maląg wyraziła swoją wdzięczność dla ZUS i innych instytucji odpowiedzialnych za wypłaty, podkreślając, że jest to część szeroko zakrojonej polityki wsparcia dla osób starszych.

Dodatkowe świadczenie będzie dostępne dla osób uprawnionych do emerytur i innych długoterminowych świadczeń na dzień 31 sierpnia. Każdej osobie przysługuje tylko jedna taka wypłata, a w przypadku rent rodzinnych środki zostaną podzielone równo. Osoby, których świadczenia są zawieszone, np. z powodu dorobkowych limitów, nie są uprawnione do czternastek.

Wysokość dodatkowego świadczenia wynosi do 2650 zł brutto dla osób, które otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki to 50 zł i przysługuje osobom, których emerytura czy renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Od sumy dodatkowego świadczenia zostanie odliczona 9% składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Czternastka nie podlega innym potrąceniom i nie będzie wliczana do dochodu przy ubieganiu się o różne formy wsparcia socjalnego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]