Jesienią alergia nie odpuszcza. Jak zmniejszyć jej objawy i co może pomóc?

W Polsce 12 milionów osób zmaga się z alergiami. Najtrudniejszy jest okres wiosenno-letni, niestety nie wszyscy jesienią mogą odetchnąć z ulgą. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc alergikom zmniejszyć objawy

Fot. Pixabay

Jak pokazują dane WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), objawy alergii występują u nawet 40 procent światowej populacji, a alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną. Najbardziej męczącym okresem roku dla osób zmagających się z alergiami są wiosna i lato, kiedy to w powietrzu pojawia się najwięcej alergenów.

Typowe objawy, które znacznie obniżają komfort życia, obejmują łzawienie oczu, uczucie drapania lub swędzenia w gardle, zmiany skórne, kaszel, wodnisty katar bóle głowy, uczucie rozbicia czy przewlekłe zmęczenie. Niestety, objawy alergiczne mogą utrzymywać się jeszcze do późnej jesieni, co wynika z obecności o tej porze roku niektórych alergenów. Większość roślin przekwita, gdy spadają temperatury, a słońca jest coraz mniej, jednak są rośliny, które dopiero rozpoczynają pylenie i mogą być prawdziwym utrapieniem dla osób uczulonych.

Jednym z nich jest bylica, której najsilniejsze działanie wyczuwalne jest w sierpniu i utrzymuje się aż do początku października. Ten chwast, zaraz po trawach i brzozie, jest najsilniej uczulającą rośliną w Polsce. Roślina wywołuje alergiczny nieżyt nosa z zapaleniem błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Kolejną roślina pylącą pod koniec lata i na początku jesieni są łubin, babka lancetowata i pokrzywa. Pomimo, że ta ostatnia uczula stosunkowo rzadko, to i tak wywołuje silne reakcje u osób na nią uczulonych. Ponadto jest to roślina występująca powszechnie.

Ponadto niższe temperatury oraz większa wilgotność są idealnymi warunkami dla roztoczy i grzybów w naszych domach. Niestety jesienna pogoda sprawia, że coraz częściej zostajemy w domu, gdzie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie tych alergenów. W celu zminimalizowania objawów, w pierwszej kolejności warto obniżyć wilgotność w pomieszczeniach – regularnie wietrzyć oraz nie suszyć prania w pokojach, w których śpimy. Warto też dbać o regularne wycieranie kurzu i odkurzanie tapicerowanych mebli, a ubrania, pościel, koce i inne tekstylia prać w wysokich temperaturach, by pozbyć się zalegających w nich roztoczy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]