Nadchodzą surowe przepisy odnośnie palenia. Papierosy od 21 roku życia?

Polska zamierza wytoczyć ciężkie działa przeciwko paleniu papierosów. Rozważa się podniesienie wieku od jakiego można będzie kupić wyroby tytoniowe, nowe, jednolite opakowania, a nawet ograniczenia w samej sprzedaży.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Poseł Wojciech Król wysłał interpelację pytając o skalę palenia papierosów i rozwiązaniach alternatywnych do tego nałogu.

Na dokument odpowiedział Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Według resortu konieczne jest podjęcie pilnych działań. Jednak, jak zwraca uwagę polityk, pojawiły się nowe zagrożenia, które tę walkę utrudniają. Wymieniono m.in. e-papierosy.

W opinii Ministerstwa Zdrowia właściwym kierunkiem będzie podjęcie ewentualnej dyskusji nad możliwością wprowadzenia zakazu stosowania aromatów charakterystycznych we wszystkich rodzajach wyrobów nikotynowych, w tym w płynach do elektronicznych papierosów oraz ewentualna implementacja innych regulacji międzynarodowych, o jednoznacznie udokumentowanej skuteczności, takich jak: jednolite opakowania, doprecyzowanie przepisów dotyczących zakazu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, tzw. „displacement” wyrobów nikotynowych, czy też propozycja dotycząca zwiększenia wieku od którego będzie możliwy zakup wyrobów tytoniowych – podsumowuje Maciej Miłkowski.

W Europie i na świecie również surowe zakazy

Od lipca 2024 roku, Holandia zdejmuje papierosy ze sklepowych półek. Tytoń będzie dostępny jedynie w określonych miejscach, a istnieje możliwość, że jego zakup będzie wymagał specjalnego pozwolenia. Co ciekawe, wiele punktów sprzedaży entuzjastycznie popiera tę zmianę i niektóre z nich już zaczęły wycofywać papierosy z oferty. W Europie Holandia stanie się pionierem w zakresie pełnego zakazu sprzedaży tytoniu, choć na świecie taka praktyka jest obecna od 2004 roku w Bhutanie. Tam produkcja i sprzedaż tytoniu są niemal całkowicie zakazane z niewielkimi wyjątkami.

W Australii również wprowadzono rygorystyczne przepisy dotyczące tytoniu, w tym jednolite opakowania od 2012 roku oraz wysokie opłaty, co sprawia, że jest to jedno z miejsc, gdzie palenie jest najdroższe, z cenami przekraczającymi 70 zł za paczkę.

Wiele krajów jak np. Islandia, rozważa wprowadzenie ograniczenia wieku palących. Ci, którzy już palą nadal będą mogli to robić, jednak młodsi, którzy wkraczają w dorosłość nie będą mieli możliwości zakupu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]