CSIRT KNF ostrzega: Uważajcie na fałszywe SMS-y podszywające się pod Pocztę Polską!

W dobie cyfryzacji komunikacja przez sieć stała się codziennością dla wielu z nas. Jednakże z wygodami, które przynosi nam internet, niesie on też swoje zagrożenia. Ostatnio CSIRT KNF postanowiło zwrócić uwagę na niepokojący trend wśród cyberprzestępców – fałszywe wiadomości SMS podszywające się pod Pocztę Polską.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak rozpoznać oszustwo?

Oszuści w wiadomościach próbują przekonać odbiorców o konieczności zaktualizowania adresu. Jednakże link zawarty w wiadomości prowadzi do strony, która jest wszystkim… tylko nie bezpieczna. Po wejściu na nią, oszuści próbują zdobyć nie tylko dane osobowe użytkowników, ale też dane ich kart płatniczych. Takie informacje w rękach przestępców mogą prowadzić do kradzieży tożsamości, nieautoryzowanych transakcji finansowych i wielu innych problemów.

Kilka zasad bezpieczeństwa w sieci:

  1. Nie otwieraj linków z nieznanych źródeł ani nie udostępniaj osobistych danych na stronach, do których prowadzą.
  2. Sprawdź nadawcę wiadomości. Często oszuści tworzą adresy, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne, ale przy bliższym przyjrzeniu się okazują być fałszywe.
  3. Używaj różnych haseł dla różnych serwisów i regularnie je zmieniaj.
  4. Używaj oprogramowania antywirusowego i regularnie aktualizuj swoje urządzenia.
  5. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności wiadomości, skontaktuj się bezpośrednio z instytucją – w tym przypadku z Pocztą Polską.

Pamiętajcie, że w świecie cyfrowym ostrożność nigdy nie jest na wyrost. Nie dajmy się oszukać i dbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]