Ważne ostrzeżenie od Sanepidu! Można nawet stracić życie!

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przypomina o niebezpieczeństwach związanych z nieostrożnym zbieraniem oraz spożywaniem grzybów. W okresie jesiennym, kiedy lasy kuszą obfitością darów, wielu z nas decyduje się na wyprawy w poszukiwaniu tych leśnych przysmaków. Niestety, nie zawsze kończy się to dobrze.

Fot. Kraków w Pigułce


Objawy zatrucia grzybami: Jeśli spożyłeś grzyby i zauważasz objawy takie jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • podwyższona temperatura ciała,

to może to oznaczać, że doszło do zatrucia.

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia: Jeżeli podejrzewasz, że doszło do zatrucia grzybami, natychmiast podjęte kroki mogą być kluczowe dla zdrowia i życia.

  1. Wywołaj wymioty – mogą pomóc w usunięciu toksyn z organizmu.
  2. Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
  3. Zgłoś się jak najszybciej do najbliższego szpitala lub lekarza. Każda minuta jest cenna!

Apel GIS: Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do wszystkich: zbierajcie tylko te grzyby, które doskonale znacie. Niebezpieczeństwo zatrucia jest realne i może mieć tragiczne skutki nie tylko dla osoby, która spożyła grzyby, ale też dla jej bliskich.

Dodatkowo, jeśli decydujesz się na zakup grzybów na targowisku, zawsze zwracaj uwagę na atesty potwierdzające ich jadalność, wydane przez doświadczonego grzyboznawcę. Chwila nieuwagi czy brak odpowiedniej wiedzy może przynieść opłakane skutki.

Bądź bezpieczny i pamiętaj, że lepiej jest nie ryzykować niż pożałować później. Niech zbieranie grzybów pozostanie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]